- Наличност:
- В наличност
- Модел:
- S-1005
- Производител:
- Цоизит
26.00лв.
Информация
За пръв път, минералът е бил намерен през 1905 г. в австрийските Алпи. Планинският хребет, където е намерена находката е известен като Зау-Алпи. Затова и новата порода е получила названието си заалпит (саалфит). От химична гледна точка, това е силикат със сложен състав, включващ алуминий и калций. Иони на тривалентното желязо, понякога заместващи ионите на алуминия, предават на минерала фъстъчно-зеления цвят.
Своето по-разпространено наименование – цоизит – минералът е получил в чест на барон Цойз. Минерал със сходен състав е бил намерен и на територията на САЩ (Южна Дакота, Масачузес, Уайоминг). Известно време цоизита е бил използван като относително евтин дребен камък и не е привличал особено вниманието на ювелирите към себе си. През 1954 г., красиви цоизитови породи с включения на рогова бленда и червен корунд са били намерени в Танзания. През 1967 г. в порода с цаизит са били намерени отделни прозрачни зелени, сини, светло-кафяви и безцветни кристали, които е можело да се използват в ювелирното дело. Синя окраска са им предавали съединения на ванадия, а зелено-гълъбова – на ванадия и хрома. Цоизит с такава окраска е наричан танзаит; вече говорихме за този последен минерал в тази книга.
Въпреки това, названието „цоизит” се е съхранило и минерал с това име се използва в ювелирното дело и сега. Нещо повече, в местността Тул в Норвегия е била намерена разновидност на цоизита с розов цвят, чиято окраска е обусловена от иони на мангана. Такъв минерал е бил наречен тулит. Той е намерен също и на територията на САЩ, ЮАР и Западна Австралия. Външно цоизит-тулита прилича малко на родонит. Обикновено от този минерал се правят инкрустации и кабушони.
В качеството си на декоративен камък се използва и разновидността на циозита – тулит, чиято окраска е свързана с присъствието на тривалентен манган. Тулита понякога се използва и в ювелирното дело – правят се кабошони за поставяне в пръстени, брошки и т.н. Не са изучени нито магичните, нито лечебните свойства на циозита. Но, заради своята красота и рядкост този минерал се цени достатъчно високо и заема забележително място в редицата от скъпоценни и полу скъпоценни камъни.
Прочетете още...
Последно разгледани продукти
Гердан от цоизит
26.00лв.
Случайни продукти
Гривна от карнеол
22.00лв.
Висулка от яспис
7.00лв.
Пръстен от корал
12.00лв.
Гердан от аметист
42.00лв.
Висулка / Брошка
12.00лв.