Коралите са органогенни минерали. Те представляват скелети от колонии на някои морски организми – полипи. Скелетите на кораловите полипи се състои от калцит и аргонит. Съществуват много различни видове полипи, образуващи кораловите постройки. Белите мадрепорови корали се използват рядко в ювелирното дело. Тяхното старинно търговско название е „бианко” (итал. blanco – бял). Ценни са две разновидности на коралите – червен (най-разпространения) и черния корал с високо съдържание на органически вещества – акабар. Още древните индуси са различавали няколко разновидности на коралите. Червеният корал са наричали „огнен”; нежно-розовият корал е бил известен като „ангелска кожа”. Заедно с черният корал се е ценил изключително редкия гълъбов корал „акори”. Коралите са били добре известни на древните гърци и римляни. Думата „корал” съществува в езиците на тези народи. Благодарение на звуковата близост на думите „корал” и „крал” (король – рус.), в стари времена в Русия, обработения червен корал е бил наричан „корольок”.
ИЗДЕЛИЯ И ЦЕНИ
Украшения от червени корали са били известни още на древните шумери, египтяни и гърци. Червените корали отдавна са били използвани за направата на различни украшения: гривни, пръстени, колиета, халки и печати. МАГИЧЕСКИ СВОЙСТВАС коралите са свързани много легенди и поверия. В много страни, в това число и у древните гърци, розовите корали са били символ на безсмъртие и щастие. Смята се, че коралите благотворно въздействат върху психиката на човек, способстват развитието на логиката и интуицията. В средновековна Европа, корала е бил символ на скромност. Съгласно гръцките и римските легенди корали са намирани в мозъците на драконите (големи змии). Възможно е и поради това в Русия корала се е считал за вещарски камък драконит (от гръцки drakonites).
Литотерапевтите утвърждават, че коралите обладават възприимчивата енергия Ин. Те активизират обмяната на веществата, благотворно влияят на кръвообръщението и на сърдечно-съдовата система, подобряват паметта. Съществува поверие, че коралите лекуват абцеси и язви, в това число и вътрешни. Смятало се е, че корал върху показалеца на дясната ръка пречиства кръвта, а коралов гердан на шията предпазва от ангина, скарлатина и да избави от нервен тик. Съгласно „Аюрведа”, червения корал включва в себе си елементите вода, земя и огън. Неговото действие се разпространява върху енергията, управляваща обмяната на веществата, температурата на тялото, състоянието на кожата и храносмилането. Коралът неутрализира негативните състояния гняв и завист. Той е полезен при заболявания на щитовидната жлеза, помага при астма и притежава противозачатъчни свойства. В Япония, прах от бели кристали се използва за ускоряване на зарастването на счупени кости, в зъбното протезиране. В Португалия, кораловите гривни се смятат за вярно средство срещу главоболие, в Англия – от заболяване на гърлото. В руската литотерапия коралите също така се използват за лечение на заболявания на гърлото и сърдечно-съдовата система, те помагат при депресии и психични неврози.
АСТРОЛОГИЯ
Коралите понякога са наричани скъпоценните камъни на морето. Не е удивително, че зодиакален знак на коралите се счита знака Риби, а съответстваща планета Нептун.