Названието на камъка е съзвучно с думата „лазурит” и е възможно също да се отнася към персидското лазард – „син”. В средните векове, този минерал е наричан „планинска” или „медна” синева. По-късно в Европа азурит са наричали шесилита, според местонахождението му в местността Шеси, близо до Лион във Франция. Съвременното наименование „азурит” е закрепено едва през 1824 г. от френския минералолог Ф. Бедан. Плътните срастнали се кристали на азурита се срещат в меднорудните райони на САЩ, в Русия в Алтай и Урал, в Казахстан, Германия, Африка (Заир) и Австралия. Рядко се намират отделни по-големи кристали на този минерал. От химическа гледна точка азурита е карбонат на медта. Синята му окраска е обусловена именно от  медните съединения. Не случайно наричат азурита и меден лазур. Подобни съединения има и в малахита. Именно затова, двата минерала често образуват сраствания – така наречения азурмалахит, от който правят ювелирни украшения. В чист вид, азурита се среща по-рядко от малахита. В европейската живопис от ХV в. до средата на ХVІІ в. на основата на азурита са приготвяли популярната синя боя за фресковата живопис, която се е използвала по-широко от боята на основата на лазурита. Това е свързано с факта, че също като лазурита, азурита придава превъзходен син цвят, но при това не изисква големи загуби на сили и време за обогатяване на пигмента.

ИЗДЕЛИЯ И ЦЕНИ

Азурит с най-добро качество се добива в знаменитото месторождение Теумеб в Намибия (Африка). По дължина, някои африкански кристали достигат до 25 см, при безупречно качество. Най-качествените руски азурити се добиват от находищата в Южен Урал. От азурит и азурмалахит правят висулки, гривни, копчета, обици. Цената на тези украшения може да бъде десетки долара.

МАГИЧНИ СВОЙСТВА

Азурита притежава възприемчивата енергия Ин. В древен Египет азурита се е считал за съкровен камък, служещ за увеличаване силата на съзнанието. Египетските жреци са използвали азурит, за да го повишат до нивото но висшите сили. И в наши дни, много литотерапевти приписват на азурита любопитни свойства. Например, според известният специалист Катрин Рафаел, азурита носи лечебна енергия и е способен да оказва позитивно въздействие върху всички нива на нашето битие – от физическото до най-тънкото. Рафаел препоръчва използването му за отваряне на „третото око”. Изделия от азурит ще ни помогнат да се справим с гневните избухвания, да преодолеем емоционалната възбуда, страха и стреса.

ЛЕЧЕБНИ СВОЙСТВА

Счита се, че ако положим азурит на дадено боно място, то той ще снеме „негативната” енергия. Той въздейства върху чакрита Вишудха и Аджна, помага да се лекува хипертония, съкращава времето на зарастване при счупване на костите. Украшения с азурит подпомагат борбата с меланхолията, халюцинациите, истериите, епилепсията и други нарушения на 

работата на нервната система, усилвайки протичането през нея на потоци енергия. Има показания, че азурита пречиства кръвта и жлъчката, помага при очни заболявания и при инфекциозни кожни заболявания. Азурмалахитът може да се използва в литотерапията тогава, когато се изисква използването на двата камъка – малахит и азурит. Първият работи по-активно в „земния вектор”, облекчавайки страданието и давайки утешение. Вторият, азуритът, със своето зелено-синьо излъчване, отстранява енергетичните блокировки в китайските меридиани, нормализирайки енергийните потоци.

АСТРОЛОГИЯ

Заедно с малахита, азурита притежава най-изразено лечебно действие на болестите, които са присъщи за хората, родени под знака на Везните.